Istnieje wiele różnych metod odchudzania. Bardzo ważną sprawą jest odpowiednio zbilansowana dieta dopasowana do potrzeb danego organizmu. Nie należy jednak zapominać o aktywności fizycznej, która umożliwia skuteczne spalanie kalorii i nadmiernych kilogramów, dzięki czemu maleje całkowita masa ciała. Jednym ze skuteczniejszych i ciekawszych sposobów jest jazda na rowerze.
Jazda na rowerze jest bardzo dobrym sposobem likwidacji nadmiernych kilogramów z kilku powodów. Jest ona między innymi korzystniejsza od biegania lub stanowi doskonałe uzupełnienie treningów biegowych ze względu na dłuższy czas trwania. Człowiek jest bowiem w stanie o wiele dłużej jeździć rowerem niż biegać. Zazwyczaj minimalny czas trwania jazdy rowerowej to jedna godzina, podczas gdy treningi biegowe trwają od kilkudziesięciu minut do godziny. Oczywiście nie mówimy tutaj o zawodowcach biegających maratony. Na czas trwania jazdy rowerowej wpływa fakt, że nie jest ona monotonna. Wyjazd w ciekawą trasę, gdzie mamy do czynienia z dynamicznie zmieniającym się krajobrazem jest po prostu ciekawy. Dzięki temu nie nudzimy się, sprawiamy sobie przyjemność i jednocześnie spalamy kalorie.
Intensywność jazdy rowerowej i jej wpływ na skuteczność odchudzania
Trening rowerowy nie jest nadmiernie intensywny, więc umożliwia on poruszanie się w strefie tętna, w której organizm czerpie energię korzystając z tkanki tłuszczowej. Optymalny przedział to 60-70% maksymalnego tętna. Powyżej tej wartości organizm zaczyna spalać cukry, a przecież nie o to chodzi w czasie treningu nakierowanego na odchudzanie. Maksymalne tętno dla swojego organizmu można obliczyć odejmując swój wiek od liczby 220. Przykładowo dla 30-latka maksymalna wartość tętna to 190, więc optymalna wartość, przy której spalane są tłuszcze to 114-133. Warto też kontrolować swoje tętno i określić maksymalną wartość korzystając ze specjalnych mierników czy też smartwatchy, które są w stanie je zmierzyć w czasie wykonywania ćwiczeń.
Jazda na rowerze zwykle pozwala utrzymywać wspomniany wyżej przedział, który można stale kontrolować korzystając z odpowiedniego miernika. Warto jednak przynajmniej jeden lub dwa razy w czasie treningu na pewien czas osiągnąć wyższą intensywność treningu pozwalającą na uzyskanie nawet 80% maksymalnego tętna. Pozwala to na przyspieszenie przemiany materii nawet na kilka godzin do przodu. Jest to tak zwany trening interwałowy (HIIT) polegający na przeplataniu okresów intensywnego treningu, okresami mniej intensywnych ćwiczeń. Takie ćwiczenia zapewniają wyższy metabolizm kwasów tłuszczowych nawet do kilkunastu godzin po treningu. Oznacza to, że osiągając takie poziomy tętna można spalać tkankę tłuszczową nawet kilka godzin po zakończeniu treningu.
Na podstawie powyższych informacji można stwierdzić, że jazda na rowerze to idealny trening nakierowany na spalanie tkanki tłuszczowej. Spalamy jej więcej, ponieważ trening trwa dłużej niż bieganie, a dzięki odpowiedniej intensywności można osiągnąć optymalne spalanie tłuszczu zarówno w czasie treningu, jak i długo po nim.

Co jeszcze warto wiedzieć o jeździe rowerowej nakierowanej na odchudzanie?
Wiele osób uważa, że ćwiczenia z użyciem trenażera są takie same jak jazda rowerowa. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Trenażer nie jest rowerem, więc jazda na nim nie wiąże się z podróżowaniem po różnych interesujących trasach. Siedzenie w jednym miejscu przez cały czas może być po prostu nudne, a to z kolei przekłada się negatywnie na długość treningu. Trenażer jest jedynie dobrym rozwiązaniem w porze zimowej lub w czasie dni, w których warunki pogodowe uniemożliwiają normalną jazdę rowerową.
Wiele osób zastanawia się czy dzięki jeżdżeniu rowerem szybko pozbędą się brzucha. Oczywiście jazda rowerowa pozwala na ogólne spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej z całego ciała, w tym również brzucha. Sama jazda nie ćwiczy jednak mięśni brzucha, więc nie będzie się z niego chudnąć szybciej od ogólnego ubytku masy ciała. Jeśli komuś zależy na pozbyciu się brzucha to dobrym rozwiązaniem jest uzupełnianie jazdy rowerowej ćwiczeniami nakierowanymi na mięśnie brzucha, takimi jak na przykład brzuszki.
Decydując się na jazdę rowerową należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Warto więc dobrze zaplanować trasę unikając ruchliwych miejsc i zatłoczonych dróg. Najlepszym wyjściem jest jazda po parku i lesie, gdzie ryzyko wpadnięcia pod samochód jest niskie, a do tego mamy możliwość cieszenia się świeżym i zdrowym powietrzem.
Dlaczego treningi rowerowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów
Niektóre osoby zniechęcają się, ponieważ zauważają, że treningi rowerowe nie przynoszą odpowiednich rezultatów w zakresie zrzucania zbędnych kilogramów. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy:
- Zbyt mały wysiłek w czasie jazdy i rzadkie pedałowanie. Trening rowerowy polega na częstym ruszaniu nogami.
- Zbyt prosta trasa bez podjazdów i górek, które pozwalają na osiągnięcie wyższego tętna ważnego w treningu HIIT.
- Bardzo poważnym błędem jest jedzenie „na zapas” z myślą, że i tak kalorie zostaną spalone podczas późniejszego treningu.
- Przyczyną braku pozytywnych efektów może być po prostu zbyt mała ilość treningów lub zbyt krótki czas ich trwania.
- Same treningi rowerowe nie wystarczą. Należy zadbać o dobrze dopasowaną dietę i unikanie objadania się. Zła dieta i zbyt duża ilość jedzenia to największy wróg treningów. W takim wypadku nie osiągnie się korzystnych rezultatów nawet w przypadku jeżdżenia rowerem przez cały tydzień.

Podsumowanie
Aby schudnąć, zalecane jest przeprowadzanie 2-3 treningów rowerowych tygodniowo. Nie zaleca się codziennej jazdy, która może doprowadzić do przemęczenia i przetrenowania. Organizm potrzebuje również czasu na odpoczynek i regenerację.
Co prawda jeżdżąc rowerem nie da się spalić szybciej tłuszczu z brzucha, jednak można osiągnąć pozytywne efekty w postaci ogólnej utraty masy ciała. Poza tym treningi rowerowe wpływają korzystnie na rzeźbę mięśni łydek, ud i pośladków. Jest to więc doskonałe ćwiczenie dla osób planujących osiągnięcie zdrowej, sportowej, atrakcyjnej sylwetki.