Wybieracie się do hotelu SPA i planujecie super wyjazd, zazwyczaj na weekend. Przyjeżdżacie, ale na miejscu Wam się nie do końca podoba, jest dużo ludzi, wszędzie tłoczno, a jeszcze tego samego dnia odbywa się jakaś impreza firmowa i jest głośno – sporo minusów jak na raczej drogi wyjazd, prawda? Takie niespodzianki są dość częste dlatego wyjazd do hotelu ze SPA należy dobrze zaplanować i wiedzieć jak poruszać się na miejscu aby wykorzystać to miejsce w pełni na relaks i odpoczynek.
Spis treści
Wyjazd do hotelu ze SPA na weekend lub hotel SPA w szczycie sezonu
Najczęściej takie wyjazdy planujemy na weekend. Wiadomo, 2 dni wolne od pracy, można je fajnie wykorzystać i zregenerować się w SPA. Tylko problem w tym, że tak samo myśli większość osób, stąd też hotel ze SPA nawet w jesienną brzydką pogodę w weekend będzie prawie pełny.
To oznacza, że na śniadaniu będzie dość tłoczno, że do każdego stanowiska z jedzeniem będzie zapewne kolejka i finalnie zamiast zjeść śniadanie w miłej atmosferze w 30 min, schodzi nam na to godzina i czujemy się jak w tłumie na dworcu PKP, a nie w pięknym hotelu. To samo tyczy się innych miejsc w hotelu takich jak sama właśnie strefa SPA, czyli sauny, basen itp. Większość ludzi lubi iść do strefy SPA wieczorem i wtedy też należy spodziewać się tam dzikich tłumów niczym z aquaparku w dużym mieście w sobotnie popołudnie, a nie relaksującej atmosfery odpoczynku.
Najprostszym rozwiązaniem jest, co na prawdę szczerze polecam – wyjazd do hotelu SPA poza weekendem. Warto przeznaczyć bodaj 2 dni w tygodniu – ja polecam od niedzieli do wtorku na taki wyjazd. Wiem, że wielu z Was sobie pomyśli, że szkoda tych 2 dni marnować na krótki wyjazd bo weekend ma się wolny. Można sobotę i niedzielę przeznaczyć na np. wędrówkę po górach i noclegi w schroniskach, a od niedzieli do wtorku relaks w hotelu SPA – naprawdę atmosfera poza weekendem będzie błoga. O ile nie mówimy o szczycie sezonu nad morzem w lecie, lub feriach w górach w zimie, to od poniedziałku do piątku hotel SPA będzie prawie pusty. Na śniadaniu będziecie Wy i może jeszcze kilka par lub rodzin, może jakaś mała grupka z jakiejś firmy i tyle. Cisza i spokój. W strefie SPA, czyli na basenach i saunach wieczorami będzie pusto, totalnie pusto! Zazwyczaj będziecie jedynymi ludźmi lub prawie jedynymi. Wszystkie atrakcje będą tylko dla Was. A to oznacza relaks na najwyższym poziomie.

Ogólnie ten akapit miał zawierać w sobie porady jak spędzić w hotelu SPA weekend, a wyszło, że najbardziej polecam wyjazd w tygodniu 🙂 OK, skupmy się więc jak sprawić aby wyjazd do hotelu SPA w weekend też był pełen relaksu, a nie weekendem pośród tłumu innych ludzi. Te rady będą tyczyć się weekendowych wyjazdów oraz dłuższych wyjazdów ale w szczycie sezonu w danym miejscu – a więc w lecie będzie to hotel SPA nad morzem, a w zimie hotel SPA w górach. Ogólnie w takim czasie zawsze możemy spodziewać się dużej liczby gości w hotelu do którego się wybieramy. Warto więc odpowiednio wszystko zaplanować, postaram się wymienić to w punktach:
- Nie powielaj zachowań stadnych – myśl inaczej niż inni. Standardowym tokiem myślenia na takim wyjeździe większości ludzi jest pospać sobie do 8-9 rano, iść koło 10 na śniadanie, posiedzieć tam do 11. Później porobić coś na zewnątrz (spacer, sport itp), wrócić koło 16, zjeść obiad koło 17, odpocząć i około 19 iść do strefy SPA i posiedzieć tu z godzinkę lub dwie. Brzmi znajomo? Jeśli tak właśnie postrzegasz taki wyjazd na weekend lub w szczycie sezonu to mam złe wieści – nie będzie to udany wyjazd. Musisz podejść do tematu korzystania z atrakcji hotelu ze SPA inaczej niż inni.Śniadanie w hotelu – jeśli wstajesz między 8 a 9, to po prostu wstań, ubierz się i idź od razu na śniadanie, im szybciej tym lepiej. Największy tłok na śniadaniu w hotelowej restauracji będzie między 9 a 10 rano, więc jeśli lubisz pospać dłużej to lepiej wtedy się w ogóle nie spieszyć, a iść na śniadanie bliżej jego końca, który zazwyczaj jest koło 11. Na przykład o 10:30 – ludzi będzie zdecydowanie mniej. Mniej też będzie dostępnego jedzenia, ale bez przesady, spokojnie wybór dań będzie zadowalający i najesz się do syta. Później zapewne planujesz porobić coś na zewnątrz. Pamiętaj, że nie musisz iść na śniadaniu w hotelu SPA nie musisz pięknie wyglądać, na śniadaniach nawet w dobrych tego typu hotelach atmosfera jest bardzo luźna. Goście chodzą w klapkach, dresach. To nie bal ze strojami wieczorowymi.
- Później zapewne planujesz porobić coś na zewnątrz, spacery, górskie wędrówki, rower itp. Po powrocie koło 16-17 będziecie pewnie już trochę zmęczeni i głodni, jednak o tej porze też w restauracji hotelowej będzie dużo ludzi, ale… na strefie SPA będzie pusto! Najlepiej pod koniec aktywności poza hotelem przekąsić coś na szybko, ale sycącego aby nie być głodnym i po powrocie do hotelu od razy iść do strefy SPA. Wtedy też będzie tam względnie pusto, bo właśnie zachowaniem stadnym jest wtedy jeść obiad. Za to Wy będziecie mieli spokój i mało ludzi na strefie SPA, czyli możliwość pełnego relaksu. Później wracacie koło 18 ze strefy SPA i możecie spokojnie iść na obiadokolację w restauracji, gdzie już będzie luźno bo… większość ludzi pomaszerowała jak to stado owiec do strefy SPA.
Hotel ze SPA - Jeśli jedziesz do hotelu SPA w weekend lub w szczycie sezonu to dobrą radą będzie wybrać jak największy obiekt. Mniejsze czy średnie „kameralne” hotele SPA będą totalnie zapełnione w takim czasie, ale w dużym obiekcie jest szansa na to, że nie będzie zapełniony w 100% i nie będzie wszędzie dzikich tłumów, a to pozwoli Wam lepiej odpocząć. Również możesz o to zadbać w momencie dokonywania rezerwacji.Jeśli jedziesz na spokojny wyjazd we dwoje to możesz wspomnieć przy rezerwacji, że prosisz o zakwaterowanie w mniej obleganej części hotelu. Również to samo możesz powiedzieć, jeśli jedziesz ze znajomymi i planujecie posiedzieć dłużej w swoich pokojach i głośniej się zachowywać – to pomoże obsłudze zakwaterować Was w takim miejscu aby nie zakłócać wypoczynku innym. Ponadto pamiętaj – BARDZO WAŻNE – imprezowanie w pokojach hotelowych jest wysoce nie na miejscu i w dobrym hotelu spotka się z błyskawiczną reakcją – najpierw obsługi, która zwróci Wam grzecznie uwagę, a za drugim razem przyjdzie już smutny pan ochroniarz, ale później może to już być policja i obsługą hotelową z prośbą o natychmiastowe wykwaterowanie! Nie jest tak, że „płacę to mogę wszystko”! Inni też płacą i oczekują spokoju. Ogólnie do imprezowania i głośnych rozmów wieczorami są określone miejsca w takich hotelach, jak po prostu bar.
- Jeśli jedziesz do hotelu SPA po to aby odpocząć i głównie korzystać z atrakcji hotelu plus coś porobić na zewnątrz, a nie jest dla Ciebie istotne czy będzie to morze, jezioro czy góry, to tak samo – myśl inaczej niż podpowiada Ci instynkt stadny, np. w wakacje w szczycie sezonu nad morzem zapewne każdy hotel ze SPA będzie oblężony prawie w 100%. Jednak w górskich kurortach narciarskich, poza tym najbardziej znanymi jak Zakopane czy Karpacz, zapewne obłożenie nie będzie takie duże, a w hotelu będzie cicho i spokojnie. Tak samo w drugą stronę, w zimie zamiast jechać w góry, gdzie hotele pękają w szwach od liczby gości, wybierz się nad morze, gdzie hotele będą świeciły pustkami, a wszystkie atrakcje będziecie mieć prawie na wyłączność.
- Odkrywaj nowe miejsca. Góry to nie tylko Zakopane i Karpacz, to także wiele innych małych miejscowości w których też są naprawdę dobre hotele SPA. Tak samo morze to nie tylko Trójmiasto, Kołobrzeg czy Świnoujście. Warto poszukać innego, mniej popularnego miejsca, gdzie będzie spokojnie i kameralnie.
Wyjazd do spa w tygodniu lub poza szczytem sezonu
To jest ogólnie bardzo dobry moment na taki wyjazd. Można powiedzieć, że w takim czasie nie musisz się przejmować wcale tłokiem w hotelu bo będzie pusto. Warto wtedy skupić się na innych rzeczach. Dużo hoteli SPA oferuje zniżki na wyjazdy w środku tygodnia lub poza sezonem – warto to sprawdzić. Mamy też wtedy dużą możliwość manewrowania miejscem wyjazdu, gdyż wtedy nawet w najbardziej znanych miejscach i kurortach nie będzie tłumów. Jeśli wybierasz się na zimowy wyjazd w góry do hotelu SPA to warto wybrać taki termin aby był on poza feriami – czyli np. na początku stycznia albo jeszcze w grudniu.
Co bardzo ważne, nie musisz na takich wyjazd poza szczytem sezonu i poza weekendem robić rezerwacji w hotelu długo wcześniej. Możesz to zrobić nawet tylko jeden dzień przed wyjazdem. Dzięki temu możesz zgrać się idealnie z pogodą w danym miejscu. Jeśli prognozy pogody nie są pewne, po prostu zaczekasz do ostatniej chwili z rezerwacją. Dzięki temu np. jadąc na narty może się okazać, że świetne warunki będą już w grudniu, gdzie w hotelu i na stokach będzie stosunkowo pusto. Analogicznie z wakacjami letnimi. W czerwcu lub we wrześniu nad morzem, jeziorami czy górskich kurortach będzie stosunkowo pusto, a pogoda może być lepsza niż w lipcu lub sierpniu. Warto myśleć nie szablonowo.

Co zabrać na wyjazd do hotelu ze SPA?
Przygotowując się do takiego wyjazdu warto zrobić sobie listę rzeczy, które zabierzemy ze sobą na wyjazd. Mi jako pierwsze na myśl do zabrania przychodzą kosmetyki oraz przybory osobistego użytku. Jak wiadomo mamy ich mnóstwo i chcemy zabrać ze sobą wszystko, dlatego warto to przemyśleć.
Najlepiej zabrać te rzeczy, których na pewno nie zapewni nam hotel ze SPA:
- szczotka do zębów,
- pasta,
- szczotka do włosów,
- własne kosmetyki jeśli używamy jakiś ulubionych (zwykły krem będzie w pokoju)
- klapki lub kapcie
- drobne przekąski na czas pomiędzy posiłkami, może chleb lub bułki w zależności od tego co lubimy (możemy to schować w lodówce, bo jest ona zawsze standardem w pokoju hotelowym)
- herbatę w saszetkach (czajnik pewnie będzie w pokoju)
- cukier i sól jeśli używamy
- zimne napoje
- stój kąpielowy i okulary do pływania (w basenie w hotelowej strefie SPA)
- ulubione olejki eteryczne do polewania kamieni w saunie w strefie SPA (o ile regulamin lub obsługa na to pozwala)
- specjalną czapkę z filcu do saunowania
Ponadto, jeśli nasz pokój hotelowy nie będzie miał aneksu kuchennego, to warto zabrać:
- 2 kubki (w hotelowym pokoju bez aneksu kuchennego mogą być tylko szklanki do wody mineralnej)
- sztućce aby móc zamieszać cukier w herbacie albo przygotować kanapkę na wyjście w góry
- 2 talerzyki na przekąski lub kanapki
W zależności od pory roku i planów na wolny czas, warto zabrać ze sobą do hotelu SPA kremy z filtrem, lub takie kosmetyki, które ochronią nas przed mrozem i wiatrem. Czy zabierać ze sobą suszarkę do włosów? Hotel powinien być wyposażony w takie rzeczy, jeśli jednak macie swoje wymagania, warto zabrać swoją. Jeżeli będzie Ci potrzebne, możesz pożyczyć nawet żelazko.
Zazwyczaj w pokoju hotelowym ze SPA będziesz miał zapewnione w cenie:
- mydła i żele pod prysznic
- 2 wody mineralne + być może jakieś napoje w lodówce (dodatkowo płatne)
- ręczniki
- szlafroki
- suszarkę do włosów
- krem do rąk i twarzy
- czajnik i szklanki (jeśli pokój nie jest z aneksem kuchennym, jeśli jest to będzie tam w pełni wyposażona kuchnia)
- lodówka
Jeżeli chodzi o odzież i obuwie, warto dostosować je do waszych planów oraz otoczenia i warunków hotelu SPA – zabierz odzież i obuwie dostosowane do wycieczek i spacerów w górach lub do wyjścia na plażę, zwiedzania miast, czy jazdy rowerem. Jeśli planujesz romantyczną kolację, czy imprezę w hotelowej restauracji to przygotuj odpowiedni strój na tę okazję. Dodatkowo to co zabierzesz ze sobą do strefy SPA, co omówię za chwilę.
Dodatkowo coś, o czym raczej nie zapomni nikt – telefon, ładowarka, powerbank, aby mieć kontakt z bliskimi, a przy okazji może posłużyć nam jako nawigacja. Do hotelu ze SPA warto rozważyć wzięcie własnego laptopa z długim kablem HDMI. Może brzmi głupio, ale w pokoju hotelowym na pewno będzie dobry telewizor, ale w nim będzie zwykła tandetna telewizja z reklamami. Gdy będziemy mieć swój komputer i kabel HDMI to bez problemu możemy podpiąć się do telewizora i puścić sobie własny film czy serial.

Potrzebne rzeczy do hotelowego SPA
Do hotelowej strefy SPA na pewno potrzebny będzie strój kąpielowy (dla kobiet dwuczęściowy – to bardzo ważne, jednoczęściowy stój jest niebezpieczny w saunie, gdyż może nas poparzyć) i klapki, chyba wszystkie hotele oferują ręczniki i szlafroki. Ja polecam zabrać też okulary do pływania w hotelowym basenie.
Jeżeli w saunie chcemy odpoczywać w stroju kąpielowym (i jest taka możliwość), nie powinien on być wykonany z syntetycznego materiału – najlepiej najlepiej zabrać ze sobą ręcznik i owinąć się nim albo iść w stroju dwuczęściowym czy tzw. bikini. Panowie mają łatwiej – albo owijają się ręcznikiem wokół pasa albo, jeśli w saunie temperatura jest bliżej 80 stopni a nie 100, w kąpielówkach (choć nie jest to wskazane mimo wszystko).
Idąc do sauny suchej (nazywanej też fińską) koniecznie potrzebne będzie picie. Na około godzinne saunowanie (np. 3 seanse po 10 minut z 10 min odpoczynkiem) warto mieć nawet 1 litr picia! Jeśli bierzesz wodę, zadbaj o to aby była ona wysokozmineralizowana, czyli aby dobrze gasiła nasze pragnienie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się zabranie soku albo chłodnej zielonej herbaty w bidonie. Ogólnie chodzi o to aby dobrze się nawodnić. Odradzam picie piwa lub tym bardziej wódki. Sauna + alkohol = ogromny ból głowy i odwodnienie.
Więcej o bólu głowy po saunie przeczytasz w innym naszym wpisie TUTAJ.
Picia nie wnosimy do środka sauny. Możemy je zostawić przed sauną lub w jej okolicy. W saunie jest gorąco, a picie zapewne będzie w plastikowej butelce lub bidonie, a to może powodować wydzielanie się z niego toksyn do picia. Tak samo klapki zostaw przed wejściem do sauny.
Ponadto do sauny potrzebować będziesz, jeśli lubisz, różne akcesoria jak np.:
- czapka filcowa – dzięki niej nie przegrzejemy sobie głowy
- olejki eteryczne – jeśli regulamin sauny na to pozwala, to rozrabiamy je z wodą (najlepiej w osobnej butelce) i polewamy gorące kamienie taką mieszanką. Osobiście polecam olejki z drzew iglastych (sosna, świerk) lub bardziej orientalne (drzewo różane, cynamon, goździki – te olejki jednak są bardzo intensywne, warto dodać 2-3 krople na 0.5 litra wody). Odradzam natomiast olejki eukaliptusowy czy miętowy. Po nich na skórze odczuwa się dziwne uczucie chłodu, choć organizm jest gorący. Łatwo wtedy o przegrzanie. Nigdy nie lej olejków eterycznych prosto na rozgrzane kamienie! Są one łatwopalne i mogą zapalić się od rozgrzanych kamieni (czego raz sam byłem świadkiem)!
Do sauny parowej (mokrej) wchodzi się zazwyczaj nago albo w stroju kąpielowym. Po wejściu znajdź wąż z wodą i spłukaj wodą miejsce na którym chcesz usiąść. Tak samo gdy wstajesz przed wyjściem z sauny parowej to spłukaj ponownie miejsce na którym siedziałeś/siedziałaś.
Na pewno idąc do strefy SPA potrzebny będzie nam odpowiedni poziom kultury osobistej 🙂 Dobrym zwyczajem jest przy wejściu do sauny powiedzieć dzień dobry, a wychodząc „dziękuję”. Dlaczego dziękuję? Bo dziękujemy innym za dany seans w saunie, a nie żegnamy się, bo pewnie i tak wejdziemy tam jeszcze ze z raz czy dwa. W saunie raczej się nie rozmawia gdy nie robią tego inni. Zazwyczaj siedzimy w ciszy. Ale nie jest to regułą. Sam byłem świadkiem podczas podróży do Finlandii, a więc ojczyzny sauny, że są sauny w których siedzi się w ciszy, a są takie w których się głośno rozmawia niczym w barze.
Kontrowersyjnym tematem jest zabieranie ze sobą dzieci do sauny. Koniecznie najpierw przeczytaj regulamin sauny. Kiedyś czytałem, że dziecko może być maksymalnie tyle minut w saunie ile ma lat. Ale to tylko teoria. Co do zasady w saunie siedzi się tyle na ile jest nam przyjemnie. Więcej nie znaczy lepiej w tym przypadku. Wg mnie małych dzieci, które jeszcze nie znają sauny, tak poniżej 3 lat lepiej nie brać ze sobą jeśli sauna nie jest duża i są tam inni ludzie. Łatwo wtedy o płacz dziecka, a inni też chcą odpocząć. Lepszym wyborem na pójście z dzieckiem jest sauna parowa (mokra), w której zazwyczaj nie jest aż tak gorąco.

Ponadto pamiętaj, że przed wejściem do sauny należy się spłukać pod prysznicem (który pewnie będzie tuż obok), w środku siedzieć na ręczniku (innym niż ten którym owijamy siebie i innym niż ten którym będziemy się na koniec wycierać). A po wyjściu z sauny koniecznie musisz się schłodzić – pod prysznicem, w baseniku z chłodną wodą lub zimą na dworze w śniegu.
W zależności od oferty jaką wybierzesz niezbędne akcesoria do zabiegów (np. masaży czy kąpieli borowinowych), takie jak kapcie jednorazowe, bielizna jednorazowa, kostiumy jednorazowe czy ręczniki otrzymasz przed konkretnym zabiegiem. Należy również przyjść ok. 10 minut przed zabiegiem. Przed zabiegiem na twarz mężczyźni powinni się ogolić, co najmniej cztery godziny wcześniej, a kobiety planujące masaż, maskę lub peeling na ciało nie powinny dokonywać depilacji później niż dobę przed zabiegiem. Po zabiegach nie powinno się korzystać z basenów i saun, a także należy ograniczyć intensywność korzystania z opalania, które może zmniejszyć efekty kuracji.
Telefon raczej nie będzie nam potrzebny w strefie SPA, spokojnie możemy go zostawić w pokoju lub w szafce w przebieralni w strefie SPA. Jeśli na prawdę potrzebujesz mieć telefon przy sobie w strefie SPA, to kup sobie wcześniej specjalne wodoszczelne opakowanie na telefon. W strefie SPA jest wszędzie dużo wody, więc łatwo zamoczyć telefon.
Czy w SPA trzeba się rozebrać?
Chyba każdego przed wyjazdem do hotelu ze SPA nurtuje pytanie, czy do strefy SPA, wellness lub przed zabiegiem trzeba się rozebrać. Otóż odpowiedź brzmi: to zależy. Bo hotelowa strefa SPA to kilka różnych miejsc a w każdym z nich inaczej jest z nagością. Powiedzmy, że ogólnie strefa SPA dzieli się na następujące miejsca:
Basen, jacuzzi – ogólnie cała strefa „wodna”:
Jak najbardziej tu nie trzeba się rozbierać 🙂 Nikt tu nie chodzi nago i było by to bardzo dziwne.
Strefa saun – sucha, parowa, infrared i inne:
W hotelowej saunie z rozbieraniem bywa już różnie. Otóż z definicji do sauny nie powinno wchodzić się w stroju kąpielowym, gdyż w wysokiej temperaturze możemy się od niego poparzyć albo on może się zniszczyć. Najlepiej w saunie suchej jest owinąć miejsca intymne ręcznikiem (który zazwyczaj będzie dostępny przed wejściem do strefy SPA). Panie czasami wchodzą z odsłoniętymi piersiami, czasami nie. Jak kto woli.
W praktyce z rozbieraniem się w saunach różnie bywa. Gdy temperatura w saunie suchej jest około 80 stopni to raczej poparzenie od stroju nam nie grozi i jeśli mamy dyskomfort z tym aby się rozebrać lub wejść tylko ręczniku, to możemy wejść w stroju. Tak samo do sauny parowej. Tu uwaga do pań – do sauny suchej jak i parowej jeśli chcemy wejść w stroju kąpielowym to tylko w dwuczęściowym. Przebywanie w saunie w stroju jednoczęściowym mija się z celem.
Najważniejsze jest wziąć prysznic przed wejściem do sauny oraz aby w saunie suchej zawsze siedzieć na ręczniku, a w saunie mokrej zawsze spłukać swoje miejsce wodą przed i po siedzeniu „z węża” który zawsze dostępny w saunie parowej.

Zabiegi w hotelowej strefie SPA
Masaże, kąpiele lecznicze itp – niektóre zabiegi wymagają rozebrania całościowo, inne częściowo, jednak każdy hotel może mieć swoje zasady, warto się z nimi zapoznać przed przyjazdem telefonicznie, ze strony lub zaraz po przyjeździe u personelu.
Całościowo rozbierzesz się do takich zabiegów jak: zabiegi na całe ciało, depilacje
Częściowo będziesz musiał rozebrać się na: zabiegi na twarz, szyję, dekolt, plecy
Rozebrania się nie wymagają jedynie drobne zabiegi kosmetyczne takie jak: zabiegi na dłonie, makijaż, pedicure, manicure i usługi fryzjerskie (w niektórych hotelach SPA można skorzystać nawet z usług fryzjera).
Jak wiadomo ludzie odczuwają dyskomfort gdy są nago przy obcej osobie, dlatego pojawia się pytanie, jak się wtedy zrelaksować? Bez obaw – zanim wejdziesz na zabieg, cały gabinet będzie do Twojej dyspozycji. Możesz spokojnie przebrać się i położyć na leżance, wtedy osoba wykonująca zabieg nie będzie praktycznie wcale widzieć Cię nago. Po zabiegu także będziesz mieć czas dla siebie aby wstać z łóżka i udać się pod prysznic bez obecności osób trzecich. Jeżeli chcesz poczuć się swobodniej przy zabiegu nago, przygotuj się do niego na dwóch płaszczyznach: umysłowej- zrelaksuj się i oczyść myśli, fizycznej- odśwież się i zadbaj o higienę osobistą. Najważniejsze to czuć się komfortowo.

W jakich butach chodzić po hotelu?
Do chodzenia po hotelu najlepiej zabrać ze sobą wygodną parę lekkich butów i w nich chodzić po hotelu. Najlepsze byłyby typu slip-on, których nie trzeba wiązać, tylko wsuwa się stopy i idzie. W takich butach można iść na wszystkie posiłki czy kręcić się po hotelu. W tych butach nie można wchodzić do strefy SPA, tam obowiązują tylko klapki. W tych butach lepiej nie chodzić na dworze, najlepiej to obuwie traktować tak jak buty zmienne w szkole, zmieniać od razu przed i po wyjściu.
Oczywiście trzeba pamiętać, żeby obuwie, w którym chodzimy po terenie hotelu było czyste! Większość przestrzeni w hotelu pokryta jest wykładzinami dywanowymi, których nie wypada zabrudzić. Warto pamiętać, że rodzaj naszych butów w hotelu, zależy od ilości gwiazdek hotelu- im więcej, tym bardziej eleganckie powinny być buty.
Po pokoju hotelowym co do zasady nie chodzimy w butach, tylko jak w domu, możemy wziąć więc kapcie, klapki lub same czyste skarpetki. Jeśli mamy wspomniane wcześniej „buty zmienne” do chodzenia tylko po hotelu to w nich również możemy chodzić po pokoju hotelowym. Raczej nie chodzimy bez butów na boso tak aby „zapachy” naszych stóp nie zostały na wykładzinie dla przyszłych gości 🙂 W pokoju zapewne też będzie elegancka wykładzina dywanowa, zadbajmy aby dla przyszłych gości pozostała ona równie ładna i czysta oraz aby obsługa hotelu nie musiała po nas jej szorować 🙂
Natomiast co do ubierania się – wiele hoteli, zwłaszcza cztero i pięciogwiazdkowych, ma własne zasady ubierania się, tzw. dress code. Hotele w miastach, czyli te obsługujące głównie ruch biznesowy, są zazwyczaj bardziej restrykcyjne jeśli chodzi o ubiór od hoteli w miejscowościach typowo turystycznych i wypoczynkowych. Niezależnie od rodzaju hotelu, w którym jesteśmy, pewne zasady ubioru są niezmienne. Kostium kąpielowy i klapki nosimy wyłącznie w drodze do strefy SPA i z powrotem oraz w samej strefie. Szlafroki tylko w SPA, w swoim pokoju i w drodze na zabieg.
Jak iść na basen w hotelu?
Odpowiedź brzmi – to zależy od rodzaju hotelu. Jeśli jesteśmy w typowo turystycznym hotelu SPA w turystycznej lub uzdrowiskowej miejscowości, to zasady są bardziej luźne, wtedy na hotelowy basen możesz iść z pokoju w szlafroku. Należy założyć szlafrok i zawiązać go, jeżeli chodzi o buty, możemy iść w klapkach (ale prosto do strefy SPA). Ale nie w samych kąpielówkach, stroju kąpielowym, na boso, czy owinięty ręcznikiem.
Jeśli jesteśmy w dobrym hotelu w dużym mieście, gdzie goście są raczej biznesowi, a nie turystyczni, to na basen lub SPA idziemy ubrani normalnie, tj. strój „casual” i wtedy zawsze w strefie SPA jest szatnia w której możemy się przebrać. Potrzebne rzeczy bierzemy w rękę lub do torby. Tutaj przechadzka w szlafroku, a tym bardziej w samym stroju kąpielowym, będzie bardzo nie na miejscu, a niektórzy goście pochodzący z innych krajów, o innej obyczajowości, mogą poczuć się tym nawet znieważeni.
Zawsze nasz dylemat pomoże rozwiązać obsługa hotelowa lub warto wczytać się w informacje na stronie internetowej hotelu lub po prostu – podpatrzeć jak robią to inni w danym miejscu.

Jak się ubrać na śniadanie w hotelu?
W żadnym hotelu na śniadanie lepiej nie ubierać kostiumu kąpielowego czy szlafroka.
W przypadku hoteli miejskich 3- lub 4-gwiazdkowych na śniadanie obowiązuje strój „casual”, ale z zachowaniem umiaru – krótkie szorty, bardzo krótkie spódnice, klapki są nie na miejscu.
Trochę swobodniej podchodzi się do ubioru na śniadanie w miejscowościach wypoczynkowych, zwłaszcza w sezonie letnim, tam możesz ubrać wygodny strój, dresy, podkoszulek, klapki lub kapcie, większość gości i obsługi nie zwraca uwagi na takie rzeczy.
Jeśli jednak śniadanie jest serwowane à la carte lub jesteśmy w hotelu 5-gwiazdkowym (lub więcej), zarówno w miastach, jak i w kurortach, najlepiej ubrać strój elegancki – długie spodnie, koszula z długim rękawem, eleganckie i czyste obuwie, ułożone włosy. W takich luksusowych hotelach na śniadanie najlepiej przyjść po toalecie porannej, niezaspanym.
Wyjazd do hotelu SPA z dziećmi
Zazwyczaj do takich hoteli jedziemy całą rodziną. I bardzo dobrze, bo hotel ze SPA to świetne miejsce na taki wypad. Warto najpierw sprawdzić jakiego typu dokładnie jest to hotel. Najlepiej na wyjazd z dziećmi wybierać hotele typowo turystyczne, gdzie często cała strefa SPA lub wellness, to taki powiedziałbym nawet mały aquapark, gdzie faktycznie chodzi o to aby się zrelaksować ale też dobrze pobawić. Zapewne będą też wtedy specjalne atrakcje dla dzieci jak oddzielny basen (brodzik) z atrakcjami tylko dla dzieci. Wtedy w hotelowej strefie SPA panuje miła atmosfera zabawy i wypoczynku.
Poza strefą SPA hotele posiadają również place zabaw, zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Być może są nawet animacje dla dzieci (o to warto dopytać obsługę hotelową), gdzie możemy, jako rodzice, mieć chwilę odpoczynku 🙂
Jeśli jest to hotel typowo miejski, w dużym mieście gdzie strefa SPA to tylko dodatek lub gdy jedziemy do typowo uzdrowiskowego hotelu ze SPA, to należy pamiętać o tym, że są w tym hotelu przede wszystkim gości którzy albo chcą odpocząć i zażyć odnowy biologicznej (w hotelu uzdrowiskowym) lub goście typowo biznesowi (w hotelach miejskich), którzy po ciężkim dniu pracy też chcą odpocząć. Wtedy należy wiedzieć o tym, że będąc w takiego typu hotelu należy zadbać o to aby dzieci np. nie były głośno i należy pamiętać o tym, że hotelowy basen to nie aquapark, tylko miejsce relaksu i tu też dzieci powinny zachowywać się stosownie do miejsca.
O czym jeszcze warto wiedzieć jadąc do hotelu SPA?
To mogą być dość oczywiste rzeczy, opisałem je już wcześniej ale przypomnę jeszcze raz, bo jako nowicjusz ma prawo o tym nie wiedzieć. Np. nie musisz brać ręczników, żeli pod prysznic czy szamponu itp. bo to wszystko już będzie czekać na Ciebie w hotelowym pokoju, chyba że używasz specjalnych środków to warto je ze sobą zabrać. To jest fajne, ale działa to też w drugą stronę. W pokoju, jeśli nie rezerwujesz takiego z np. aneksem kuchennym, to po prostu nie będzie tam jak przygotować sobie jedzenia, nawet najprostszego. Wiadomo, na śniadanie i, zazwyczaj, obiad idziemy do hotelowej restauracji, ale w ciągu dnia też możemy chcieć sobie coś przekąsić lub wypić. Warto wziąć ze sobą swój własny kubek, bo często szklaneczki w pokoju są typowymi szklankami do wody mineralnej w których trudno zaparzyć herbatę (nie maja ucha do złapania i parzą ręce). Warto też wziąć swoją herbatę lub kawę aby o dowolnej porze móc zaparzyć sobie swój ulubiony napój. Tak samo z cukrem jeśli słodzimy. Przydatne też mogą być sztućce, bodaj jeden zestaw, aby sobie nawet zamieszać cukier w herbacie lub móc zrobić kanapkę na wyjście poza hotel. Ponadto bardzo przydatne będą klapki, aby chodzić w nich po pokoju czy przestrzeni hotelowej lub strefie SPA.