Rezonans magnetyczny, lub inaczej MRI, to nieinwazyjne badanie, które umożliwia uzyskanie obrazów przekroju ciała, narządów i tkanek we wszystkich płaszczyznach, bez udziału promieniowania jonizującego, wykorzystuje się tu fale elektromagnetyczne, których działanie nie szkodzi organizmowi. Najczęstsze wskazania do wykonania takiego badania to stany pourazowe, monitoring leczenia czy planowanie zabiegów operacyjnych i rehabilitacji.
Ja natomiast miałem robione badanie MRI mózgu, ponieważ zlecił mi to neurolog z powodu zawrotów głowy. Z moim mózgiem było wszystko dobrze a przyczyną zawrotów głowy były tzw. łagodne położeniowe zawroty głowy, o czym przeczytasz więcej tutaj. Mnie zawsze ciekawią tematy dotyczące diety, stąd tutaj przybliżę temat tego jak ważne jest, żeby zastosować odpowiednią dietę przed rezonansem magnetycznym.
Spis treści
Jedzenie przed rezonansem magnetycznym
Nasza dieta przed rezonansem magnetycznym zależy od tego, jakiego narządu dotyczy badanie. Jednak jedną ogólną zasada dotycząca jedzenia przed rezonansem magnetycznym to: na 3 godziny przed badaniem należy pozostać na czczo. W dniu badania MRI najlepiej stosować się do diety lekkostrawnej, nie należy spożywać zbyt obfitych posiłków, mogących stanowić poważne obciążenie dla układu pokarmowego. Przed rezonansem nie powinno się odstawiać stosowanych leków ani specjalnie głodzić się i ograniczać spożywania pokarmów, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Rezonans magnetyczny głowy nie wymaga od pacjenta przestrzegania szczególnych zaleceń dietetycznych – przed badaniem można spożywać normalne posiłki. Bardziej restrykcyjne wymagania dotyczą niższych partii ciała.
Jeżeli czeka nas badanie rezonansem magnetycznym z zastosowaniem znieczulenia, to w takim przypadku na badanie należy stawić się na czczo lub zjeść ostatni posiłek minimum 6 godzin wcześniej (to samo tyczy się rezonansu jamy brzusznej i planowanego podania środka kontrastowego przed badaniem). Dlatego na taki zabieg najlepiej zapisać się na jak najwcześniejszą godzinę.
Przygotowując się do badania rezonansu magnetycznego jamy brzusznej należy pozostać na diecie lekkostrawnej. Przede wszystkim zalecenia co do diety przed MRI jamy brzusznej powinien podać lekarz zlecający badanie i to jego sugestii powinniśmy się trzymać w 100%. Natomiast ogólne zalecenia są takie, aby wieczorem dnia poprzedzającego badanie przyjąć jednorazowo symetykon (np. Espumisan) oraz zaaplikować czopek glicerynowy. Przed zażyciem, należy jak zawsze, przeczytać ulotkę nawet jeżeli są to leki bez recepty. W dzień badania w godzinach porannych pozostać na czczo i przyjąć ponownie symetykon (np. Espumisan), popijając niewielką ilością wody niegazowanej. Jeżeli badanie rezonansem odbywa się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to należy pozostawać na diecie lekkostrawnej, a 6 godzin przed planowanym wykonaniem badania należy pozostać na czczo, nie należy przyjmować żadnych płynów do 4 godzin przed badaniem.
Jednak mimo wszystko jedzenie przed rezonansem to kwestia bardzo indywidualna, dlatego dla pewności, jak zawsze, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i to jego decyzje i sugestie stosować w praktyce.
Picie wody przed rezonansem magnetycznym
Jeżeli chodzi o przyjmowanie płynów przed rezonansem magnetycznym to nie ma ograniczeń w ilości, ale najważniejsze- musi to być woda niegazowana (nie dotyczy to rezonansu jamy brzusznej). Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy, badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i niewskazaną sytuacją jest jego przerywanie np. z powodu potrzeby fizjologicznej pacjenta. Dlatego przed badaniem lepiej nie pić kawy i innych moczopędnych napojów.
Picie wody przed rezonansem jest wskazane w przypadku badania miednicy, w czasie którego pęcherz powinien być średnio wypełniony (oznacza to, że bezpośrednio przez rezonansem nie wolno oddawać moczu). Dzięki temu uzyskać można dużo lepsze obrazy znajdujących się w miednicy narządów wewnętrznych.
Badanie rezonansu magnetycznego z użyciem kontrastu wymaga od pacjenta wypicia sporej ilości wody przed oraz po badaniu. Jest to bardzo ważny element profilaktyki nefropatii pokontrastowej, czyli możliwych zaburzeń pracy nerek po podaniu środka kontrastowego. Po badaniu należy jak najszybciej wydalić kontrast wraz z moczem, czemu służy wypicie dużych ilości wody. Warto mieć butelkę z wodą przy sobie i zaraz po zakończeniu badania wypić jej jak najwięcej, aby przyspieszyć cały ten proces.
Czy przed rezonansem można pić alkohol?
Jak wiadomo, alkohol mocno odwadnia organizm, a co za tym idzie ma szkodliwy wpływ na pracę nerek, czyli wydalanie szkodliwych substancji. Dlatego jeśli jesteśmy przed zabiegiem rezonansu magnetycznego z użyciem kontrastu, najlepiej w ogóle nie spożywać alkoholu przez 24 godziny przed rezonansem i pić jedynie wodę niegazowaną. Natomiast, teoretycznie przy badaniu mri bez kontrastu, dzięń przed można by wypić małą ilość alkoholu. Zazwyczaj nie wiadomo przed badaniem czy kontrast będzie zastosowany w naszym przypadku, a stwierdza to radiolog przed badaniem rezonansem. Dlatego profilaktycznie najlepiej jest powstrzymać się od picia alkoholu minimum jeden dzień przed rezonansem magnetycznym, no i oczywiście, nie pić alkoholu w dniu badania rezonansem. Osobiście jednak sugerowałbym nie pić nawet małych ilości alkoholu 2 dni przed rezonansem magnetycznym i unikać picia większych ilości alkoholu na minimum tydzień przed badaniem MRI.