Dzisiejszy artykuł poświęcę diecie przed i po gastroskopii. Sam przeszedłem zabieg ok. 2 lat temu. Dokuczał mi ból żołądka, zgaga, pieczenie przełyku. Przed spodziewanym zabiegiem zastanawiałem się co mogę jeść i pić. Czy w ogóle muszę stosować jakąkolwiek dietę? Czego powinienem unikać? Czy wystarczy jedynie dostosować się do pewnych zasad na dzień przed spodziewanym zabiegiem, czy trzeba je wydłużyć do kilku? Co po zabiegu, gdy żołądek, dwunastnica i przełyk są naruszone? Oraz co jeść po gastroskopii, której efektem jest diagnoza początkowego odcinka naszego układu pokarmowego?
Wiedziałem, że gastroskopia nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, więc chciałem się do niej dobrze przygotować, na tyle, aby nie trzeba było niczego powtarzać.
Spis treści
Co jeść przed gastroskopią
Generalnie przed gastroskopią nie ma szczególnych dietetycznych wskazań. Choć w zapytaniu tym tkwi pewien paradoks. Proszę zauważyć, każdy z nas, idących na gastroskopię, cierpiących bóle żołądka zazwyczaj po zjedzeniu określonego typu jedzenia lub po spożyciu ciężkich płynów, jest w pełni świadomych, że źródłem problemu jest nieodpowiednia dieta. Wpisujemy hasła, szukamy diety przed gastroskopią, intuicyjnie wiemy, że prawdopodobnie będzie to dieta lekkostrawna.
Jest w tym coś bardzo zabawnego, że tuż przed spodziewanym zabiegiem jesteśmy w stanie odbyć dietę lekkostrawną, odczuwając przy tym jej wysoką skuteczność, niwelującą problemy gastryczne. Po gastroskopii zaś wracamy do normalnego naszego jedzenia i problem wraca. Myślałem o tym, szukając informacji, zaśmiałem się z siebie, bo dieta lekkostrawna stosowana w większości, skutecznie chroniłaby nas przed tak nieprzyjemnymi badaniami jak gastroskopia. Piszę to, choć wiem, że czasami trudno nad tym zapanować 🙂
Wracając do zasadniczego tematu, nie jest wymagana specjalna dieta przed gastroskopią, a dieta powinna być ogólnie lekkostrawna.
Alkohol przed gastroskopią
Alkohol można spożywać w sumie jeszcze dzień przed gastroskopią. Dopiero w dniu zabiegu gastroskopii obowiązuje ścisły zakaz picia alkoholu, co dotyczy ogólnie wszystkich innych płynów, nie tylko alkoholu. Oczywiście można odstawić go wcześniej, np. 2 dni przed. Ale wypity dzień przed nie powinien wpływać na wynik. Pamiętajcie jednak, że alkohol pogłębia problemy z żołądkiem lub jest ich bezpośrednią przyczyną. Warto więc w ogóle zastanowić się nad zmniejszeniem spożywanych ilości.
Picie przed gastroskopią
Generalnie nie można pić 4 godziny przed gastroskopią. Jeżeli więc macie zaplanowany zabieg gastroskopii do południa, wstańcie na tyle wcześniej, byście mogli napić się wody. Na 4 godziny przed gastroskopią obowiązuje już ścisły zakaz picia, nawet wody, więc ewentualne pragnienie, suchość ust można zniwelować przepłukaniem i wypluciem płynu. Dzień wcześniej można się też rozsądnie nawadniać, by w dniu zabiegu nie dokuczało pragnienie.
Jeżeli zabieg gastroskopii przypada na popołudnie, rano można jeszcze wypić nawet słabą herbatę lub wodę.
Zalecenia przed gastroskopią
Jest kilka sztywnych zaleceń, które obowiązują pacjenta przed gastroskopią:
- zakaz jedzenia 8 godzin przed gastroskopią
- zakaz picia, palenia papierosów oraz stosowania gumy do żucia 4 godziny przed badaniem
- nie można nic jeść jeżeli zabieg gastroskopii jest zaplanowany do południa
- jeżeli gastroskopia jest zaplanowana na południe, to rano można zjeść kisiel, galaretkę, wypić słabą herbatę, kawę lub wodę
Jak również zalecenia dotyczące przyjmowania leków przed gastroskopią:
- tydzień przed gastroskopią konieczna jest wizyta u lekarza ogólnego, który wykluczy przyjmowanie leków przed gastroskopią, które mogłyby powodować krwawienie z przewodu pokarmowego
- leki na żołądek odstawia się 2 tygodnie przed zabiegiem gastroskopii
- leki obniżające krzepliwość krwi odstawia się tydzień przed gastroskopią
Przeciwwskazaniami do wykonania gastroskopii mogą być:
- zastawki serca
- zapalenie wsierdzia
- proteza naczyniowa
- mała ilość białych krwinek
Mycie zębów przed gastroskopią
Przed zabiegiem zastanawiałem się również, czy mogę umyć zęby. Wiadomo, że zapach z ust na czczo przy jednoczesnych problemach żołądkowych może być nieprzyjemny. Pomimo tego że właśnie z tym problemem udajemy się do lekarza i na gastroskopię, nie chroni nas to przed poczuciem wstydu i dyskomfortem z tego powodu. Mam dobrą wiadomość. Nie ma przeciwwskazań do mycia zębów przed gastroskopią. Natomiast z całą pewnością wykluczona jest guma do żucia – pamiętajcie, bo to ważne. Nie wiem dokładnie, z czego to wynika. Prawdopodobnie z ilości śliny, która wytwarza się w trakcie żucia, a wraz z tym pewnie enzymów trawiennych. Możliwe, że znaczenie mają zawarte w gumie substancje, które mają wpływ na układ trawienny. W każdym razie nie można na 4 godziny przed, tak jak palić papierosów i przyjmować płynów, ale jak już pisałem, można spokojnie umyć zęby przed zabiegiem gastroskopii.
Co jeść po gastroskopii
Pamiętam, że sam zabieg trwał kilka sekund, wyjątkowo krótko. Niezbyt miłe uczucie, ciągłego rwania. Po wszystkim wyszedłem z gabinetu oszołomiony. Nie zdążyłem zapytać lekarzy, czy mogę jeść i jakie jedzenie mogę po gastroskopii. Nie ma tu jednak wielkiej filozofii. W rejestracji pielęgniarka powiedziała, że nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących jedzenia po gastroskopii. Oczywiście żołądek i przełyk są trochę podrażnione, gardło delikatnie piecze. Ale nie przeszkadza to w jedzeniu. Należy się powstrzymać się od jedzenia jedynie przez godzinę po zabiegu gastroskopii. Jest to spowodowane podrażnieniem tkanek. Jest też możliwe, że lekarz podczas zabiegu musiał pobrać większe fragmenty z żołądka. Wówczas z jedzeniem i piciem należy zaczekać 2 godziny od zabiegu.
Kawa po gastroskopii
Myślicie pewnie: Dobrze, dobrze, jeść można, ale na pewno nie można od razu wypić kawy po gastroskopii. Kawy, o której marzycie tego dnia od wstania z łóżka. Otóż spokojnie, możecie wypić kawę już godzinę po zabiegu gastroskopii. Dokładnie tak, jak w przypadku jedzenie. Unikajcie jednak wysokiej temperatury. Niech to będzie raczej kawa lekko schłodzona.
Alkohol po gastroskopii
Z alkoholem musicie odczekać więcej czasu po zabiegu gastroskopii. Podrażniona błona może różnie zareagować. Przyjmuje się, że po 12 godzinach od gastroskopii można spożyć alkohol. Inni są bardziej ostrożni, zalecają odczekanie kilku dni od gastroskopii lub dopuszczają wcześniej, ale alkohol nisko procentowy, np. słabe piwo. Myślę, że najlepiej zapytać lekarza zaraz po zabiegu. Gastroskopia może przebiegać w różny sposób. Lekarz przeprowadzający wie, jaki był wasz zabieg. Będzie mu najłatwiej ocenić.
Samopoczucie po gastroskopii
No cóż, przyjemny zabieg to to nie jest. Ale na szczęście na tyle krótki, by negatywne odczucia nie zapisały się na długo. Pomijając odruch wymiotny podczas gastroskopii oraz lekko upokarzające zaślinienie twarzy, nic innego się nie dzieje. Wraz z wyjęciem rury z przełyku, ustępują nieprzyjemne doznania. Badanie nie jest bolesne. Dla mnie szokiem było głównie odczucie duszenia się. Nie potrafiłem nabrać powietrza. Po zabiegu byłem więc lekko zdezorientowany. Czułem delikatne drapanie w gardle. Poza tym towarzyszyło mi jedynie uczucie ulgi, że już po wszystkim – podsumowując po gastroskopii samopoczucie nie jest złe 🙂
Zalecenia po gastroskopii
Jeżeli zastanawiacie się, czy po zabiegu możecie sami wrócić samochodem, to zalecenia mówią, aby nie prowadzić przez 12 godzin. Ja jednak nie miałem wyjścia. Czułem się zwyczajnie, więc też normalnie wsiadłem do samochodu i wróciłem do domu, lekarz też nie mówił mi o jakiś szczególnych zaleceniach po zabiegu gastroskopii. Jeśli jednak boicie się, polecam zastosowanie się do wskazanych 12 godzin.
Pacjentowi po gastroskopii może towarzyszyć ból brzucha, przełyku, wzdęcia, które mijają o oddaniu gazów.